DOMS NEDİR? SEBEBİ LAKTİK ASİT BİRİKİMİ MİDİR?

En yanlış bilinen hamlamanın (delayed onset muscle soreness – DOMS) laktik asitle ilgisi olduğudur. Laktik asit egzersizden 2 saat sonra vücutta yok olur. Bir kısmı karaciğere giderken bir kısmı kaslara yerleşip yakıt görevi görür. Ayrıca hamlamaya neden olan egzersiz tiplerinin laktik asit üretiminde pek bir rol oynadığı da söylenemez. DOMS, yeni bir egzersiz rutinine başladıktan sonra veya programınızın yoğunluğunu veya süresini artırdıktan sonra sık görülen bir belirtidir. Belirli bir şekilde efor harcamaya alışkın olmayan kas dokusuna binen stresin sonucudur.

Genellikle kasın kasılırken uzadığı eksantrik kasılmalar bu duruma sebep olur. Bu kasılmayı yaratan egzersizler arasında yokuş aşağı koşmak, zıplamak ve ağırlık çalışmalarının ağırlığı indirme safhası yer alır.

Doms un kas liflerindeki mikroskopik yırtılmalar sonucunda olduğu düşünülür. Bu yırtıklar vücudumuzu alıştığından daha çok zorladığımızda olur. Bu yırtıklara eşlik eden enflamasyon ayrıca ağrının ve sertliğin artmasına sebep olur.

Formda olma seviyelerine bakmaksızın hamlama herkesi etkileyebilir. Kas sertliğine sebep olan her yeni egzersiz, vücudun bu yeni gerilime alışmaya çalıştığının bir işaretidir.